stat4u

cechy rasy - Hodowla Kotów Ragdoll

Idź do spisu treści

Menu główne:

cechy rasy

      "Niemal założyć się jestem gotów,
       bo wątpliwości moich to nie budzi,
       że gdzie jest dom szczęśliwych kotów,
       tam jest i dom szczęśliwych ludzi".
       F.Klimek

Koty rasy ragdoll łączą w sobie cechy kota birmańskiego i perskiego. Są niezwykle spokojne, towarzyskie i chętnie dają się nosić na rękach. Ragdolle to typowe pieszczochy, które trudno jest wyprowadzić z równowagi, dlatego dobrze znoszą obecność dzieci.   Rasa ragdoll powstała w latach 60. w Stanach Zjednoczonych z połączenia kota perskiego, birmańskiego i burmańskiego. Ragdoll czyli szmaciana lalka zyskał swoją nazwę dzięki pierwszej hodowczyni tej rasy, Ann Baker, która rozsławiła te koty jako spokojne przytulanki, niezwykle odporne na ból.


Rzeczywiście ragdolle są bardzo spokojnymi kotami, o zrównoważonym temperamencie, lubiącymi kontakt z ludźmi i innymi kotami. Są ufne w stosunku do ludzi i doskonale znoszą towarzystwo dzieci. Znieść mogą wiele, jednak mitem jest ich nadzwyczajna odporność na ból. Jak typowe kanapowce, nie są zbyt ruchliwe.


O wiele bardziej lubią głaskanie i wylegiwanie się na kolanach swojego właściciela.
Ich ociężałość spowodowana jest także specyficzną budową ciała. Sylwetka ragdolla jest wydłużona i muskularna. Tylne kończyny są znacznie dłuższe niż przednie, co powoduje typowy dla tych kotów chód.Głowa ragdolla podobna jest nieco do głowy kota birmańskiego: prosty nos z lekkim zagłębienie u nasady, czoło spłaszczające się ku górze, pełne policzki, uszy średniej wielkości szeroko otwarte u nasady. Oczy duże, okrągłe, szeroko rozstawione, w odcieniach błękitu
                     Futro ragdolli ma zazwyczaj średnią długość, dłuższa na brzuchu, piersi i szyi. Sierść jest gęsta i miękka z charakterystycznym dla tej rasy połyskiem. Istnieje sześć wzorów umaszczenia: seal, czekoladowy, niebieski, lila, kremowy i red w trzech odmianach: colourpoint, mitted i bicolour.
       (ŹRÓDŁO: WeszJak.pl)      


 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego